SM8S30A-Q1
DigiKey Part Number
4530-SM8S30A-Q1TR-ND - Tape & Reel (TR)
4530-SM8S30A-Q1CT-ND - Cut Tape (CT)
4530-SM8S30A-Q1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S30A-Q1
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO218AB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 136A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
136A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Automotive
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V