LTM8061EV-8.2#PBF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 24
Datasheet
Charger IC Lithium Ion/Polymer 77-LGA (15x9)
Power µModule® Solutions
Power µModule® Solutions
LTM8061EV-8.2#PBF
DigiKey Part Number
LTM8061EV-8.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTM8061EV-8.2#PBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 2CELL 77LGA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LTM8061EV-8.2#PBF Models
Category
Charge Current - Max
2A
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Battery Pack Voltage
8.2V
Series
Voltage - Supply (Max)
32V
Packaging
Tray
Operating Temperature
0°C ~ 125°C (TA)