LT6658AHDE-3.3#PBF
DigiKey Part Number
161-LT6658AHDE-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT6658AHDE-3.3#PBF
Description
IC VREF SERIES 6V 0.05% 16DFN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series, Dual Voltage Reference IC Adjustable (Fixed) 3.3V 6 VV ±0.05% 150 mA 16-DFN (4x3)
EDA/CAD Models
LT6658AHDE-3.3#PBF Models
Category
Temperature Coefficient
10ppm/°C
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 0.1Hz to 10Hz
1.7ppmp-p
Packaging
Tube
Noise - 10Hz to 10kHz
Voltage - Input
4.5V ~ 36V
Reference Type
Series, Dual
Current - Supply
3mA
Output Type
Adjustable (Fixed)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Max)
6 V
Package / Case
16-WFDFN Exposed Pad
Current - Output
150 mA
Supplier Device Package
16-DFN (4x3)
Tolerance
±0.05%