LT3970EDDB-3.42#TRMPBF
DigiKey Part Number
LT3970EDDB-3.42#TRMPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3970EDDB-3.42#TRMPBF
Description
IC REG BUCK 3.42V 350MA 10DFN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.42V 1 Output 350mA 10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT3970EDDB-3.42#TRMPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.25MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
10-DFN (3x2)
Voltage - Input (Min)
4.2V