AD5246BKSZ100-R2 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 2,450
Datasheet
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 12,325
Datasheet
Similar
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C Interface SC-70-6
High Speed Converters by Analog Devices
AD5246BKSZ100-R2
DigiKey Part Number
AD5246BKSZ100-R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5246BKSZ100-R2
Description
IC DIG POT 100K SC-70-6
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AD5246BKSZ100-R2 Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±20%
Part Status
Discontinued at DigiKey
Temperature Coefficient (Typ)
45ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
SC-70-6
Configuration
Rheostat
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C