AD5201BRMZ10-REEL7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 33 Taps SPI Interface 10-MSOP
High Speed Converters by Analog Devices
AD5201BRMZ10-REEL7
DigiKey Part Number
505-AD5201BRMZ10-REEL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-AD5201BRMZ10-REEL7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-AD5201BRMZ10-REEL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5201BRMZ10-REEL7
Description
IC DIG POT 10K 10-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AD5201BRMZ10-REEL7 Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V, ±2.3V ~ 2.7V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±30%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
500ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
10-MSOP
Configuration
Potentiometer
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C