AD5201BRMZ10-REEL7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AD5201BRMZ10-REEL7 |
Description | IC DIG POT 10K 10-MSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 33 Taps SPI Interface 10-MSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AD5201BRMZ10-REEL7 Models |
Category | Memory Type Volatile |
Manufacturer Analog Devices Inc. | Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V, ±2.3V ~ 2.7V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Tolerance ±30% |
Part Status Active | Temperature Coefficient (Typ) 500ppm/°C |
DigiKey Programmable Not Verified | Mounting Type Surface Mount |
Taper Linear | Supplier Device Package 10-MSOP |
Configuration Potentiometer | Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
Number of Circuits 1 | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |