QSH5718-76-28-189
DigiKey Part Number
175-QSH5718-76-28-189-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSH5718-76-28-189
Description
STEP MOTOR HYBRID BIPOLAR 3.2V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 23 200 Step 2.8 A 3.2VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QSH5718-76-28-189 Models
Size / Dimension
Square - 2.220" x 2.220" (56.40mm x 56.40mm)
Mfr
NEMA Frame Size
Series
Diameter - Shaft
0.250" (6.35mm)
Packaging
Box
Length - Shaft and Bearing
0.945" (24.00mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
1.856" (47.14mm)
Type
Hybrid
Termination Style
Wire Leads
Coil Type
Bipolar
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Voltage - Rated
3.2VDC
Coil Resistance
1.13 Ohms
Current Rating (Amps)
2.8 A
Features
Flatted Shaft
Steps per Revolution
200.0
Rotor Inertia
480gcm²
Step Angle
1.8°
Approval Agency
CE
Accuracy
±5%