MAX8878EUK33+T
DigiKey Part Number
175-MAX8878EUK33+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-MAX8878EUK33+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-MAX8878EUK33+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX8878EUK33+T
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
MAX8878EUK33+T Models
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
100 µA
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.165V @ 150mA (Typ)