MAX8875EUK33+T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MAX8875EUK33+T |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MAX8875EUK33+T Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 180 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 60dB (100Hz) |
Part Status Active | Control Features Enable, Power Good |
Output Configuration | Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 6.5V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Voltage Dropout (Max) 0.165V @ 150mA (Typ) | Base Product Number |