MAX8875EUK25+T
DigiKey Part Number
MAX8875EUK25+T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX8875EUK25+T
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
MAX8875EUK25+T Models
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
60dB (100Hz)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.165V @ 150mA (Typ)