MAX8860EUA33+
DigiKey Part Number
MAX8860EUA33+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX8860EUA33+
Description
IC REG LIN POS ADJ 8-UMAX/USOP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 300mA 8-uMAX/uSOP
EDA/CAD Models
MAX8860EUA33+ Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.155V @ 300mA (Typ)
Packaging
Tube
Current - Quiescent (Iq)
270 µA
Control Features
Enable, Fault Output
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V (3.3V)