MAX6072AAUB25+
DigiKey Part Number
MAX6072AAUB25+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6072AAUB25+
Description
IC VREF SERIES 0.05% 10UMAX
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 1.25V, 2.5V V ±0.05% 10 mA 10-uMAX/uSOP
EDA/CAD Models
MAX6072AAUB25+ Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
3.6µVp-p, 4.8µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
5µVrms, 6µVrms
Packaging
Tube
Voltage - Input
2.75V ~ 5.5V
Current - Supply
260µA, 320µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V, 2.5V
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
10-uMAX/uSOP
Tolerance
±0.05%
Base Product Number
Temperature Coefficient
6ppm/°C