MAX6037AAUK25+T
DigiKey Part Number
MAX6037AAUK25+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX6037AAUK25+TCT-ND - Cut Tape (CT)
MAX6037AAUK25+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6037AAUK25+T
Description
IC VREF SERIES 0.2% SOT23-5
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 5 mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
MAX6037AAUK25+T Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
14µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
30µVrms
Voltage - Input
2.7V ~ 5.5V
Current - Supply
275µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Current - Output
5 mA
Supplier Device Package
SOT-23-5
Tolerance
±0.2%
Base Product Number
Temperature Coefficient
25ppm/°C