MAX4835ETT18BD2+T
DigiKey Part Number
MAX4835ETT18BD2+T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX4835ETT18BD2+T
Description
IC REG LINEAR 1.8V 250MA 6-TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 6-TDFN (3x3)
EDA/CAD Models
MAX4835ETT18BD2+T Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable, Reset, Soft Start
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
6-TDFN (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.165V @ 250mA