MAX38902DANT27+T
DigiKey Part Number
505-MAX38902DANT27+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX38902DANT27+T
Description
IC REG LINEAR 2.7V 500MA 6-WLP
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-WLP (1.22x0.82)
EDA/CAD Models
MAX38902DANT27+T Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
600 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
70dB ~ 40dB (1kHz ~ 1MHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-XFBGA, WLBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.7V
Supplier Device Package
6-WLP (1.22x0.82)
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 500mA