MAX22508EASA+T
DigiKey Part Number
175-MAX22508EASA+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-MAX22508EASA+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-MAX22508EASA+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX22508EASA+T
Description
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC
EDA/CAD Models
MAX22508EASA+T Models
Category
Receiver Hysteresis
250 mV
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Data Rate
50Mbps
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Transceiver
Mounting Type
Surface Mount
Protocol
RS422, RS485
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)