MAX1818EUT25+T
DigiKey Part Number
175-MAX1818EUT25+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-MAX1818EUT25+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-MAX1818EUT25+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX1818EUT25+T
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA SOT-6
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 500mA SOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX1818EUT25+T Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 500mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V (2.5V)