MAX1818EUT15#TG16
DigiKey Part Number
MAX1818EUT15#TG16TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX1818EUT15#TG16
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA SOT-6
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 500mA SOT-23-6
EDA/CAD Models
MAX1818EUT15#TG16 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable, Power Good
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V (1.5V)