MAX1806EUA15+
DigiKey Part Number
MAX1806EUA15+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX1806EUA15+
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8UMAX
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 500mA 8-uMAX-EP|8-uSOP-EP
EDA/CAD Models
MAX1806EUA15+ Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
400 µA
Packaging
Tube
Control Features
Enable, Power Good
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
8-uMAX-EP|8-uSOP-EP
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V (1.5V)