MAX1793EUE25+
DigiKey Part Number
MAX1793EUE25+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX1793EUE25+
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 16TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 1A 16-TSSOP-EP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX1793EUE25+ Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 1A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tube
Current - Quiescent (Iq)
200 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable, Reset
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V (2.5V)