MAX1792EUA18/V+
DigiKey Part Number
MAX1792EUA18/V+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX1792EUA18/V+
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8UMAX
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 500mA 8-uMAX-EP|8-uSOP-EP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX1792EUA18/V+ Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Mfr
Control Features
Enable, Reset
Packaging
Tube
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V (1.8V)