MAX15004AAUE+T
DigiKey Part Number
MAX15004AAUE+T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX15004AAUE+T
Description
IC REG CTRLR MULT TOP 16TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX15004AAUE+T Models
Category
Frequency - Switching
15kHz ~ 500kHz
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Duty Cycle (Max)
50%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Synchronous Rectifier
No
Part Status
Active
Clock Sync
Yes
Output Type
Transistor Driver
Control Features
Enable, Frequency Control, Soft Start
Function
Step-Up, Step-Up/Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive, Isolation Capable
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Boost, Flyback, SEPIC
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
16-TSSOP-EP
Output Phases
1
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 40V