DS1050U-025+
DigiKey Part Number
DS1050U-025+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS1050U-025+
Description
IC OSC PROG TIMER 25KHZ 8-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Programmable Timer IC 25kHz 8-uMAX/uSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DS1050U-025+ Models
Category
Current - Supply
50 µA
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tube
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Part Status
Active
Supplier Device Package
8-uMAX/uSOP
Type
Programmable Timer
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
25kHz
Base Product Number
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V