LY Y8SF-U1V2-36-0-20-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LYY8SF-U1V2-36-0-20-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LYY8SF-U1V2-36-0-20-R18-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LYY8SF-U1V2-36-0-20-R18-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY Y8SF-U1V2-36-0-20-R18-Z
Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2.2V 2-SMD, Flat Leads
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Configuration
Standard
Supplier Device Package
Lens Color
Colorless
Size / Dimension
2.20mm L x 1.20mm W
Lens Transparency
Clear
Height (Max)
1.20mm