LY T68F-V1AB-46-3A4B-20-R18
DigiKey Part Number
475-LYT68F-V1AB-46-3A4B-20-R18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY T68F-V1AB-46-3A4B-20-R18
Description
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 591nm LED Indication - Discrete 2.2V 2-PLCC
Category
Current - Test
20mA
Mfr
Viewing Angle
120°
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Wavelength - Dominant
Part Status
Active
Wavelength - Peak
597nm
Color
Package / Case
2-PLCC
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.20mm L x 1.30mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
2.10mm
Lens Size
2.40mm Dia
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V