LT M673-Q1Q2-24-1-10-R18-Z-VL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
ams-OSRAM USA INC.
In Stock: 29,262
Datasheet
Similar
ams-OSRAM USA INC.
In Stock: 56,793
Datasheet
Green 526nm LED Indication - Discrete 3.05V 2-SMD, J-Lead
LT M673-Q1Q2-24-1-10-R18-Z-VL
DigiKey Part Number
475-LTM673-Q1Q2-24-1-10-R18-Z-VLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT M673-Q1Q2-24-1-10-R18-Z-VL
Description
LED GREEN CLEAR SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.05V
Mfr
Current - Test
10mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
527nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
2.00mm L x 1.40mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
1.40mm
Lens Size
1.50mm x 1.00mm