LS T67K-K1L2-1-0-2-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LST67K-K1L2-1-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LST67K-K1L2-1-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LST67K-K1L2-1-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LS T67K-K1L2-1-0-2-R18-Z
Description
LED RED CLEAR 2PLCC SMD
Customer Reference
Detailed Description
Red 630nm LED Indication - Discrete 1.8V 2-PLCC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LS T67K-K1L2-1-0-2-R18-Z Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.8V
Mfr
Current - Test
2mA
Wavelength - Peak
643nm
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
2.10mm
Lens Size
2.40mm Dia