LA T676-Q2T1-24-0-20-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LAT676-Q2T1-24-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LAT676-Q2T1-24-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LAT676-Q2T1-24-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LA T676-Q2T1-24-0-20-R18-Z
Description
LED AMBER CLEAR 2PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Amber 615nm LED Indication - Discrete 2V 2-PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
622nm
Configuration
Standard
Package / Case
2-PLCC
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
2.10mm
Lens Style
Round with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
2.40mm Dia