LA E67F-BADB-24-3A5A-50-R18
DigiKey Part Number
475-LAE67F-BADB-24-3A5A-50-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LAE67F-BADB-24-3A5A-50-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LAE67F-BADB-24-3A5A-50-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LA E67F-BADB-24-3A5A-50-R18
Description
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Amber 617nm LED Indication - Discrete 2.275V 4-PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.275V
Mfr
Current - Test
50mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
624nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
4-PLCC
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
2.10mm
Lens Size
2.40mm Dia