GT JTLPS1.13-KKLN-25-1-150-R33
DigiKey Part Number
475-GTJTLPS1.13-KKLN-25-1-150-R33TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GTJTLPS1.13-KKLN-25-1-150-R33CT-ND - Cut Tape (CT)
475-GTJTLPS1.13-KKLN-25-1-150-R33DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT JTLPS1.13-KKLN-25-1-150-R33
Description
DURIS E 2835
Detailed Description
LED Lighting Color DURIS® E 2835 Green 525nm (517nm ~ 537nm) 1411 (3528 Metric)
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
80lm (64lm ~ 96lm)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Color
Supplier Device Package
1411
Wavelength
525nm (517nm ~ 537nm)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Current - Test
150mA
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V
Thermal Resistance of Package
49°C/W
Lumens/Watt @ Current - Test
178 lm/W
Base Product Number
Current - Max
200mA