CUW Y3SH.B2-GFJD-5J6T-Z242-20-R18-Z
DigiKey Part Number
475-CUWY3SH.B2-GFJD-5J6T-Z242-20-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-CUWY3SH.B2-GFJD-5J6T-Z242-20-R18-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-CUWY3SH.B2-GFJD-5J6T-Z242-20-R18-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED MICRO SIDELED 3806 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
White LED Indication - Discrete 2.85V 2-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CUW Y3SH.B2-GFJD-5J6T-Z242-20-R18-Z Models
Category
Lens Style
Irregular
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.85V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Configuration
Independent
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
3.80mm L x 1.00mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.60mm