CT DBLP32.12-20-R18
DigiKey Part Number
475-CTDBLP32.12TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-CTDBLP32.12CT-ND - Cut Tape (CT)
475-CTDBLP32.12DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT DBLP32.12-20-R18
Description
LED GREEN 3SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 530nm LED Indication - Discrete 2.3V 3-SMD, No Lead
Category
Viewing Angle
120°
Series
Wavelength - Dominant
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Wavelength - Peak
526nm
Part Status
Active
Package / Case
3-SMD, No Lead
Color
Supplier Device Package
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Size / Dimension
2.20mm L x 1.00mm W
Lens Size
2.20mm x 1.80mm
Height (Max)
0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.3V
Base Product Number
Current - Test
20mA