Image for P51-75-A-H-M12-4.5V-000-000 is not available
P51-75-A-H-M12-4.5V-000-000
DigiKey Part Number
P51-75-A-H-M12-4.5V-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-75-A-H-M12-4.5V-000-000
Description
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V
Detailed Description
Pressure Sensor 75PSI (517.11kPa) Absolute Male - M12 x 1.5 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
5V
Port Size
Male - M12 x 1.5
Pressure Type
Absolute
Termination Style
M12, 4 Pin
Operating Pressure
75PSI (517.11kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C