P51-500-S-B-P-4.5V-000-000
DigiKey Part Number
P51-500-S-B-P-4.5V-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-500-S-B-P-4.5V-000-000
Description
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 500PSI (3447.38kPa) Sealed Gauge Male - 1/8" (3.18mm) NPT 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Manufacturer
Amphenol SSI Technologies
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
5V
Packaging
Box
Port Size
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Part Status
Active
Port Style
Threaded
Applications
Industrial Automation
Features
Amplified Output, Temperature Compensated
Pressure Type
Sealed Gauge
Termination Style
Packard, 3 Pin
Operating Pressure
500PSI (3447.38kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C