P51-50-A-A-P-20MA-000-000
DigiKey Part Number
734-1185-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-50-A-A-P-20MA-000-000
Description
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 20MA
Detailed Description
Pressure Sensor 50PSI (344.74kPa) Absolute Male - 1/4" (6.35mm) NPT 4 mA ~ 20 mA Cylinder
Category
Output
4 mA ~ 20 mA
Accuracy
±1%
Series
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Port Size
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Pressure Type
Absolute
Termination Style
Packard, 3 Pin
Operating Pressure
50PSI (344.74kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C