Image for P51-200-G-O-I36-20MA-000-000 is not available
P51-200-G-O-I36-20MA-000-000
DigiKey Part Number
P51-200-G-O-I36-20MA-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-200-G-O-I36-20MA-000-000
Description
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 2B 20MA
Detailed Description
Pressure Sensor 200PSI (1378.95kPa) Vented Gauge Female - 7/16" (11.11mm) UNF 4 mA ~ 20 mA Cylinder
Category
Output
4 mA ~ 20 mA
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Port Size
Female - 7/16" (11.11mm) UNF
Pressure Type
Vented Gauge
Termination Style
Cable 3'
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C