Image for P51-200-G-J-P-4.5OVP-000-000 is not available
P51-200-G-J-P-4.5OVP-000-000
DigiKey Part Number
P51-200-G-J-P-4.5OVP-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-200-G-J-P-4.5OVP-000-000
Description
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF .5-4.5V
Detailed Description
Pressure Sensor 200PSI (1378.95kPa) Vented Gauge Male - 3/8" (9.52mm) UNF 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
5V
Port Size
Male - 3/8" (9.52mm) UNF
Pressure Type
Vented Gauge
Termination Style
Packard, 3 Pin
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C