Image for P51-200-G-E-M12-20MA-000-000 is not available
P51-200-G-E-M12-20MA-000-000
DigiKey Part Number
P51-200-G-E-M12-20MA-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-200-G-E-M12-20MA-000-000
Description
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF 4-20MA
Detailed Description
Pressure Sensor 200PSI (1378.95kPa) Vented Gauge Male - 3/8" (9.52mm) UNF 4 mA ~ 20 mA Cylinder
Category
Output
4 mA ~ 20 mA
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Port Size
Male - 3/8" (9.52mm) UNF
Pressure Type
Vented Gauge
Termination Style
M12, 4 Pin
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C