Image for P51-200-A-S-I12-20MA-000-000 is not available
P51-200-A-S-I12-20MA-000-000
DigiKey Part Number
P51-200-A-S-I12-20MA-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-200-A-S-I12-20MA-000-000
Description
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 4-20MA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 200PSI (1378.95kPa) Absolute Female - 1/4" (6.35mm) NPT 4 mA ~ 20 mA Cylinder
Category
Output
4 mA ~ 20 mA
Manufacturer
Amphenol SSI Technologies
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Packaging
Box
Port Size
Female - 1/4" (6.35mm) NPT
Part Status
Active
Port Style
Threaded
Applications
Industrial Automation
Features
Amplified Output, Temperature Compensated
Pressure Type
Absolute
Termination Style
Cable 1'
Operating Pressure
200PSI (1378.95kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C