Image for P51-1000-S-S-M12-4.5V-000-000 is not available
P51-1000-S-S-M12-4.5V-000-000
DigiKey Part Number
P51-1000-S-S-M12-4.5V-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-1000-S-S-M12-4.5V-000-000
Detailed Description
Pressure Sensor 1000PSI (6894.76kPa) Sealed Gauge Female - 1/4" (6.35mm) NPT 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
5V
Port Size
Female - 1/4" (6.35mm) NPT
Pressure Type
Sealed Gauge
Termination Style
M12, 4 Pin
Operating Pressure
1000PSI (6894.76kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C