Image for P51-1000-S-M-I12-4.5OVP-000-000 is not available
P51-1000-S-M-I12-4.5OVP-000-000
DigiKey Part Number
P51-1000-S-M-I12-4.5OVP-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
SENSOR 1000PSI M10-1.0 6G 4.5V
Detailed Description
Pressure Sensor 1000PSI (6894.76kPa) Sealed Gauge Male - M10 x 1.0 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
5V
Port Size
Male - M10 x 1.0
Pressure Type
Sealed Gauge
Termination Style
Cable 1'
Operating Pressure
1000PSI (6894.76kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C