Image for P51-100-G-T-I36-4.5OVP-000-000 is not available
P51-100-G-T-I36-4.5OVP-000-000
DigiKey Part Number
P51-100-G-T-I36-4.5OVP-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-100-G-T-I36-4.5OVP-000-000
Description
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V
Detailed Description
Pressure Sensor 100PSI (689.48kPa) Vented Gauge Female - 7/16" (11.11mm) UNF 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
5V
Port Size
Female - 7/16" (11.11mm) UNF
Pressure Type
Vented Gauge
Termination Style
Cable 3'
Operating Pressure
100PSI (689.48kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C