Image for P51-100-G-G-MD-4.5OVP-000-000 is not available
P51-100-G-G-MD-4.5OVP-000-000
DigiKey Part Number
P51-100-G-G-MD-4.5OVP-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-100-G-G-MD-4.5OVP-000-000
Description
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Detailed Description
Pressure Sensor 100PSI (689.48kPa) Vented Gauge Male - 1/8" (3.18mm) NPT 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
5V
Port Size
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Pressure Type
Vented Gauge
Termination Style
MD, 4 Pin
Operating Pressure
100PSI (689.48kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C