ATM13-12PA-12PB-BM03
DigiKey Part Number
889-3448-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATM13-12PA-12PB-BM03
Description
CONN HEADER R/A 12POS
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle 12, 12 position
EDA/CAD Models
ATM13-12PA-12PB-BM03 Models
Category
Contact Length - Post
0.112" (2.84mm)
Mfr
Insulation Height
1.378" (35.00mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
7.5A