AHDP06-24-91S-BS2-K16S
AHDP06-24-91S-BS2-K16S
Amphenol Sine Systems DuraMate™ AHDP Connectors | Digi-Key Daily
AHDP06-24-91S-BS2-K16S
DigiKey Part Number
889-2832-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHDP06-24-91S-BS2-K16S
Detailed Description
9 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Features
Backshell, Conduit Adapter, Coupling Nut
Current Rating (Amps)
13A, 25A, 60A
Voltage Rating
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C