SAD15SEGM0G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
MH Connectors
In Stock: 36
Datasheet
Image for SAD15SEGM0G is not available
SAD15SEGM0G
DigiKey Part Number
4306-SAD15SEGM0G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SAD15SEGM0G
Description
D-SUB ADAPTER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adapter Connector D-Sub, 15 Pin Male To D-Sub, 15 Pin Female Free Hanging (In-Line)
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Amphenol Positronic
Shell Material, Finish
Brass, Gold Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style
Connector Saver
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Convert To (Adapter End)
D-Sub, 15 Pin Male
Includes
3 pcs - 1 Connector, 2 Jack Screws
Convert From (Adapter End)
D-Sub, 15 Pin Female
Voltage Rating
300 V
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
7.5 A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C