CBD24W7M20000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
24 (17 + 7 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Combo-D Mixed-Density D-Sub Connectors
CBD24W7M20000
DigiKey Part Number
4306-CBD24W7M20000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBD24W7M20000
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Box
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Blue
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 24W7
Dielectric Material
Polyester, Glass Filled
Contact Type
Signal and Coax or Power (Not Included)
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C