PT15NH05-474A2020-I-PM-S
DigiKey Part Number
1993-PT15NH05-474A2020-I-PM-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT15NH05-474A2020-I-PM-S
Description
TRIMMER 470K OHM 0.25W PC PIN
Detailed Description
470 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Side Adjustment
Category
Tolerance
±20%
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
470 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Round - 0.591" Dia (15.00mm)