NX-A10YAR-P03XJG0-0000
NX-A10YAR-P03XJG0-0000
Ranger Series Pin and Socket Connectors from Amphenol PIO | DigiKey
NX-A10YAR-P03XJG0-0000
DigiKey Part Number
1967-NX-A10YAR-P03XJG0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NX-A10YAR-P03XJG0-0000
Description
CONN STRAIGHT PLUG 3 PIN SOLDER-
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Finish
Electroless Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bag
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
10A
Number of Positions
3
Voltage Rating
400V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.217" (5.50mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C